Bájná a památná hora Říp

Tým rezidence Břetislavka vám přináší další tip na vaše poznávací toulky po české zemi. V minulém příspěvku jsme vás lákali do Mělníka. Toto historické město nabízí nespočet malebných zákoutí a úchvatných výhledů na soutok Labe a Vltavy či do okolní rovinaté přírody, kterou narušuje pouze jediný vrcholek. A tím je blízká bájemi opředená hora Říp.

Čedičový kužel

Nebo chcete-li středočeský Olymp či srdce národa českého – tímto vším je nevelký čedičový vrch, který vystupuje pouhých 200 metrů nad okolní rovinu Polabské nížiny. Necelých 20 km od Mělníka, přibližně 5 km od Roudnice nad Labem. Na horu Říp vede nespočet turistických tras. Snad nejpohodovější je ta červená ze severu – z vesničky Rovné. Z parkoviště příjemným stromořadím pod samotný zalesněný kopec, pak už jen kousek stinnou lesní stezkou a za necelou hodinku dorazíte k románské rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha – jedné z nejznámějších kulturních památek Čech.

Pověst o praotci Čechovi

Podle kronikáře Dalimila ze 14. století je právě toto místo, které jako první osídlili Slované. Praotec Čech se svým bratrem Lechem opustili svou rodnou zemi, která se potácela v krvavých bojích, aby nalezli klidnější, kde by se mohli usadit. Nakonec došli až na horu Říp a okolní krajina je natolik uchvátila, až Čech pronesl památnou větu: „To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající.“ Dlouhou cestou znavený lid se zaraduje a v nadšení, že je konec útrapám, zvolá: „Tvým, tvým jménem nechť sluje.“ A od té doby se tomu tady říká Čechy.

Právě z úpatí hory Říp nad obcí Ctiněves se 10. května 1868 vylomil základní kámen pro Národní divadlo. Tuto akci provázela velká sláva.

Kouzelné místo vás okouzlí nejen svou historickou atmosférou, příjemná procházka na kopec vás odmění i pěknými výhledy do širého okolí.

Rezidence Břetislavka vám přeje krásné počasí bez mráčku na cestování po České republice.

Hledáte jedinečné rezidenční bydlení v Praze?